تبلیغات
برق ساختمان - مطالب تیر 1392
 
برق ساختمان
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد خسروی


تلگرام : bargh_e_sakhteman

عضویت در گروه تلگرام برقکــاران

تلگرام گروه بزرگ برقکاران ساختمان


عضویت در کانال برق ساختمان


کانال تلگرام برق ساختمان

دوشنبه 31 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
دوستان بلاخره به مهمترین قسمت نقشه خانه مورد نظرمان یعنی جعبه فیوز رسیدیم. همانطور که در آموزش ها و نقشه های گذشته ملاحظه کردید تمامی خطوط برق قسمت های مختلف را روی نقشه یک خانه از قبیل پذیرایی کلیدها و پریزها , خواب های یک و دو , سرویس ها و آشپزخانه رسم کردیم و اکنون نوبت به جعبه فیوز این خانه می رسد. برای درک بهتر این مطلب بهتر است آموزشهای پیشین را در همین وبلاگ مطالعه نمایید.
برای جعبه فیوز 8 فیوز در نظر گرفته شده است که طبق استانداردهای برق ساختمان برای هر خط مشخص شده یک فیوز با بار (آمپر) مورد نیاز قرار داده شده است. تصویر زیر به وضوح گویای این توضیحات می باشد:

نقشه سیم کشی و نصب جعبه فیوز ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، سیمکشی، خانه، منزل،
نقشه پریزهای تلفن , برق و آنتن را برای پذیرایی  خانه مورد نظر مان در این پست اجرا خواهیم کرد:
به طوری در پست های گذشته مشاهد کردید خطوط خواب یک و دو , سرویس ها , آشپزخانه و همچنین کلیدهای پذیرایی را ترسیم کردیم و لازم است اگر برای اولین بار این پست را می بینید ابتدا سری به آنپست ها بزنید.

خط آنتن ( خط زرد رنگ ) از پشت بام وارد اولین پریز آنتن شده و پس از عبور از سوکت آنت دیگر به خواب یک و سپس خواب دو ختم می شود.( خواب یک و خواب دورا ببینید)

خط تلفن ( خط سبز رنگ) از باکس حیاط یا راه پله وارد خانه می شود و پس از دور زدن در پریزهای تلفن موجود در پذیرایی به خواب یک و دو ختم می شود.( خواب یک و دو را ببینید)

خط برق (خط قرمز رنگ) پریزهای پذیرایی از جعبه فیوز به تمامی پریزهای موجود در پذیرایی وارد می شود. 

نقشه برق پریزهای ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، برقکاری، برق کاری، مدار،
دوستان پس از کشیدن نقشه برق قسمت های مختلف پلان مورد نظر در این پست به پذیرایی می رسیم. لطفا پیش از مطالعه این پست , پست های زیر را مطالعه بفرمائید تا از روند کلی نقشه ها اطلاع داشته باشید:
روشنایی های پذیرایی:

رنگ قرمز: برق
رنگ سبز: برگشتی سقفی راهرو
رنگ بنفش: برگشتی دیواری ها
رنگ زرد: برگشتی سقفی های پذیرایی

همانطور که در نقشه مشاهده می کنید کلید تبدیل نزدیک ورودی چراغ سقفی راهرو را روشن می کند و با کلید تبدیل بعدی کنترل می شود زیرا در لحظه ورود سقفی راهرو فضای اولیه را برای واردشدن به منزل روشن کرده و تا رسیدن شخص به کلیدهای سقفی پذیرایی فضا روشن می ماند. کلید دوپل اول سقفی پذیرایی اول را روشن می کند و شخص می تواند بوسیله کلید تبدیل دوم سقفی راهرو را خاموش کند. دوپل بعدی نیز مختص سقفی دوم می باشد.
کلید تک پل کنار ورودی راهروی خواب ها سقفی راهروی خواب ها را روشن می نماید.
کلیدهای تک پل کنار دیواری ها چراغ های دیواری را روشن می کند.

مطلبی که در نقشه زیر جا انداخته ام خط برق آمده از جعبه فیوز می باشد که به اولین کلید تک تبدبل راهرو منهتی می شود و همانگونه که می بینید به تمام کلیدها برق می رساند.


نقشه سیم کشی روشنایی ها و کلیدهای برق ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : برق، ساختمان، آموزش، سیم کشی، نقشه، نقشه ها، آموزش نقشه کشی برق،
دوشنبه 24 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
پس از مرور و اجرای اتاق های خواب 1 و 2 و سرویس ها , در این پست نوبت به نقشه برق آشپزخانه خانه مورد نظر می رسیم. 
لطفا پیش از مطالعه این پست مطالب پیشین را مطالعه بفرمائید:
مطالب مورد نیاز این پست: خط آشپزخانه , علائم   

برای نقشه برق آشپزخانه همانطور که در نقشه اصلی دیدید مکانهای مختلف لوازم برقی مشخص شده بود و ما طبق همان نقشه مکان های پریزها را در آشپزخاته مشخص می کنیم.

کنار اوپن آشپزخانه یک پریز و یک تلفن اجرا شده است و برای سقفی یک کلید کنار ورودی اجرا می شود. همچنین برای هالوژنهای آشپزخانه یک کلید دوپل قرار داده شده است.

*خطوط سبز ارتباط کلیدها و روشنایی ها 
*خطوط قرمز رنگ ارتباط برق

نقشه سیم کشی برق آشپزخانه
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، آشپزخانه، پریزها، هالوژن ها،
یکشنبه 23 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
تا به اینجا بروی پلان های خواب 1 و  2 خانه ویلایی کار کرده ایم و خط پریزها و کلید ها را برای هر دو خواب مشخص کردیم. در این پست می خواهیم بروی پلان سرویس ها(حمام و دستشویی) کار کنیم و مکان کلیدها و پریزها را مشخص نمائیم. لطفا پیش از مطالعه این پست موضوعات پیشین را مطالعه نمائید. 
پیش نیازهای این پست: علائم 

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید خط برق سرویس ها( خط قرمز) از جعبه فیوز آمده است و به تمام کلیدها و تک پریز دستشویی برق می سارند. 
روشنایی کنار ورودی دستشویی توسط یکی از  پل های کلید دوپل ورودی روشن شده و پل دیگر این کلید هواکش را روشن می نماید.( سیم های سبز رنگ برگشتی ها می باشند)   
 کلید تک پل کنار روشویی چراغ بالای آینه را روشن می کند.
برای حمام نیز یک کلید دوپل قرار داده شده است که یک پل برای روشنایی کنار ورودی ( زیرا می خواهیم فضا در لحظه ورود روشن باشد) و یک پل برای فن حمام می باشد. روشنایی بالایی نیز توسط کلید تک پل کنار ورودی روشن می شود. نقشه سیم کشی برق سرویس حمام و دستشویی ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، سرویس ها، حمام، دستشویی،
پنجشنبه 20 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
روش خواب شماره دو خانه مورد نظر ما همانند خواب یک می باشد با این تفاوت که خط برق , تلفن و آنتن از طرف خواب یک وارد می شود و آخرین نقطه خط خواب ها می باشد. لطفا پیش از مطالعه این پست , پست های پیشین را مطالعه نمائید: 

خواب 2: روشنایی ها: همانطور که در تصویر می بینید: خط کلیدهای خواب دو از خواب یک آمده و به تنها تک پل اتاق ختم شده است. برای درک بهتر نقشه به پست های : علائم , خواب یک و تعاریف کلیدها مراجعه نمائید.


نقشه سیم کشی کلیدهای اتاق خواب
خواب2 : پریزها: 


نقشه سیم کشی پریزهای اتاق خواب
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، نقشه، نقشه ها، نقشه های برق ساختمان،
همانگونه که در پست های پیشین ملاحظه نمودید مکان سقفی ها و دیواری ها در یک واحد ساختمانی مشخص گردید. تصمیم گرفته ایم خط کلیدها و پریز های هر قسمت از خانه را به صورت مجزا ترسیم نموده تا به نقشه نهایی برسیم.
در این پست از خواب یک شروع می کنیم و خط کلیدها و پریز ها را در دو نقشه جداگانه ترسیم می نمائیم.

خط کلیدها: برای خط کلید های اتاق خواب همانطور که در نقشه ملاحظه می کنید خط اصلی( خط قرمز رنگ) از جعبه فیوز می آید و به تمام کلیدهای برق کشیده می شود.و در نهایت به خط کلیدهای خواب دو منتقل می گردد. خطوط نارنجی موجود در نقشه ارتباط لامپ ها با کلیدهای مورد نظر را مشخص نموده است.

برای این اتاق دو چراغ دیواری و یک چراغ سقفی در نظر گرفته شده است که بسته به بزرگی یا کوچکی اتاق می تواند زیاد و یا کم شوند: برای درک بهتر این موضوع بهتر است ابتدا پست کلیدهای برق را مطالعه نمائید.

چراغ دیواری یک بوسیله دو کلید تبدیل که اولی نزدیک ورودی و دومی کنار تختخواب قرار می گیرند, کنترل می شود.
چراغ دیواری دو تنها با یک کلید تک پل( معمولا این کلید باید کنار تختخواب جهت سهولت در روشن و خاموش کردن   قرار می گیرد) روشن می شود.
چراغ سقفی که با دو کلید تبدیل کنار ورودی و کنار تخت کنترل می شود.

نقشه سیم کشی برق کلیدهای اتاق خواب


خط پریزها: برای این خواب سه پریز برق و تلفن و آنتن در یک نقطه , دو پریز برق و تلفن در یک نقطه و یک پریز در یک نقطه ترسیم شده است. سیم های تلفن و آنتن(سیم های سبز و نارنجی) از پذیرایی وارد خواب یک شده و پس از چرخیدن در این خواب به خواب دو منتقل می شوند. سپس خط پریزهای برق(خط قرمز رنگ) از جعبه فیوز وارد اتاق خواب شده و پس از عبور از تمام پریزهای برق به پریزهای برق خواب دو منتقل می شود. 

نقشه سیم کشی برق پریزهای اتاق خواب
همانطور که تاکنون متوجه شده اید:
پریزهای خواب 1 و 2 = یک خط به جعیه فیوز
کلیدهای خواب 1 و 2 = یک خط به جعبه فیوز


در پست آتی نقشه برق خواب دو را باهم ترسیم خواهیم نمود.


موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : اتاق، خواب، برق، ساختمان، پریزها، کلیدها، کلید ها،
برای نقشه ساختمانی که در پست قبل مشاهده کردید می توانیم به شکلی که در تصویر زیر مشاهده می کنید مکان های دیواری ها و چراغ های سقفی را مشخص و اجرا نمود. (برای مشاهده پست پیشین اینجا کلیک کنید)
توضیحات:  طراحی و اجرای چراغ های سقفی با مساحت قسمت مربوطه رابطه مستقیم دارد. هرچه فضا بزرگتر باشد می توان بر تعداد سقفی ها افزود. البته برآورد روشنایی قسمت های مختلف یک واحد مسکونی می تواند محاسبه شود.
در این تصویر پذیرایی واحد مسکونی به خاطر مساحت آن به دوقسمت مساوی تقسیم شده است و برای برای هر قسمت یک چراغ سقفی در نظر گرفته ایم.
برای قسمت ورودی نیز یک چراغ سقفی ایجاد شده است.
در قسمت راهروی اتاق های خواب به دلیل داشتن فضای تاریک یک چراغ سقفی در نظر گرفته شده است. در هنگام کشیدن نقشه برق یک واحد مسکونی حتما به زوایای تاریک دقت کنید.نقشه طراحی روشنایی های ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، نقشه، نقشه کشی برق، آموزش برق ساختمان،
سه شنبه 18 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
با سلام مجدد خدمت شما دوستان گرامی
از این پست به بعد بروی نقشه  کار می کینم. می خواهیم به طور کامل سیم کشی ساختمان را بروی نقشه ایجاد کنیم و قدم به قدم به یادگیری برق ساختمان نزدیک شویم. 

نقشه برق ساختمان


پیش از هر چیز ابتدا لازم است یک سری علائم ابتدایی را که مربوط به نقشه های برق ساختمان است را به اختصار توضیح دهیم این علائم در پست های آینده و در نقشه ها خواهند آمد:علائم نقشه های برق ساختمان
 در پست آتی مکان روشنایی های سقفی و دیواری را روی نقشه فوق ترسیم خواهیم نمود.

موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، نقشه، نقشه کشی برق، آموزش برق ساختمان،
در این پست راجع به خط سرویس های واحد آپارتمانی (دستشویی) بحث می کنیم. لطفا برای درک بهتر این مطالب پست های پیشین را مشاهده نمایید.

بهتر برای سرویس ها( دستشویی و حمام) یک خط جداگانه به جعبه فیوز در نظر بگیریم تا از بقیه قسمت ها مجزا و مشخص باشد. برای دستشویی (البته بسته به بزرگی یا کوچکی مساحت ) می توان دو روشنایی در نظر گرفت که یکی چراغ اصلی و دیگری چراغ روی روشویی می باشد ( این چراغ ها باید از نوع حبابی باشد) چراغ یک با کلید کنار ورودی روشن می شود و کلید تک پل چراغ روشویی کنار خود روشویی برای دسترسی بهتر قرار می گیرد. برای تهویه هوا نیز یک فن(هواکش)در قسمتی که نقشه ساختمان تعیین کرده است قرار می دهیم کلید دوپل بیرونی برای روشن کردن هواکش و چراغ یک تعبیه شده است. همچنین در قسمت روشویی یک پریز برق برای ماشین اصلاح و موارد این چنینی تعییه می کنیم البته باید دقت داشت که این پریز در جایی قرار گیرد که آب به آن پاشید نشود. تصویر زیر یک پلان دستشویی به همراه مکان های تاسیسات برق نمایش داده شده است. 

به علائم روی نقشه دقت کنید:نقشه سیم کشی برق دستشویی ساختمان ها

حال روش سیم کشی نقشه فوق را در تصویر پایین مشاهده نمایید. در پست بعد راجع به حمام صحبت خواهیم نمود.
نقشه سیم کشی برق دستشویی ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب : آموزش سیم کشی، 
برچسب ها : برق، ساختمان، سیم کشی، سرویس ها، روش، آموزش، نقشه،


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
همکاری با ما
گروه برق ساختمان آماده همکاری در پروژه های ساختمانی می باشد.انجام پروژه های برق ساختمان با بهترین کیفیت تخصص ماست.
همراه: 09213531204کانال برق ساختمان

کانال تلگرام آموزش برق ساختمان

آموزش سیم کشی خانگی


آموزش جامع سیم کشی برق ساختمان

دانلود نرم افزار اتوکد الکتریکال
 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...