برق ساختمان
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


تلگرام : bargh_e_sakhteman

عضویت در گروه تلگرام برقکــاران

تلگرام گروه بزرگ برقکاران ساختمان


عضویت در کانال برق ساختمان


کانال تلگرام برق ساختمان

دوشنبه 31 تیر 1392 :: نویسنده :
دوستان بلاخره به مهمترین قسمت نقشه خانه مورد نظرمان یعنی جعبه فیوز رسیدیم. همانطور که در آموزش ها و نقشه های گذشته ملاحظه کردید تمامی خطوط برق قسمت های مختلف را روی نقشه یک خانه از قبیل پذیرایی کلیدها و پریزها , خواب های یک و دو , سرویس ها و آشپزخانه رسم کردیم و اکنون نوبت به جعبه فیوز این خانه می رسد. برای درک بهتر این مطلب بهتر است آموزشهای پیشین را در همین وبلاگ مطالعه نمایید.
برای جعبه فیوز 8 فیوز در نظر گرفته شده است که طبق استانداردهای برق ساختمان برای هر خط مشخص شده یک فیوز با بار (آمپر) مورد نیاز قرار داده شده است. تصویر زیر به وضوح گویای این توضیحات می باشد:

نقشه سیم کشی و نصب جعبه فیوز ساختمان
موضوعات مرتبطنوع مطلب :
برچسب ها : آموزش، برق، ساختمان، سیم کشی، سیمکشی، خانه، منزل،
سه شنبه 17 اسفند 1395 11:31 ب.ظ
سلام،وقتی پكیج روشن هست و دكمه قرمز جعبه فیوز میپرد و پنل پكیج علامت خطا میزند مشكل از چیه؟
پنجشنبه 5 اسفند 1395 01:49 ق.ظ
اگه فیوز روشنایی و پریز یک اتاق باهم باشه مشکلی به وجود میاد؟
پنجشنبه 7 بهمن 1395 04:33 ب.ظ
باسلام
من چند وقت پیش لحیم کاری داشتم و هویه رو برای مدت طولانی به برق وصل بود که ناگهان اتصال کرد و فیوز برق مربوط به پریز ها در داخل جعبه فیوز پرید و همچنین فیوز اصلی کنتور هم پرید
بعد وصل کردن برق متوجه شدم که پیزها برق ندارند و اشکال از فیوز است
حالا میخواستم بدونم که فیوز رو باید عوض کرد یا راهی دیگه هم هست یا اینکه فیوز مشکلی نداره
لطفا راهنمایی فرمایید ممنون
حامد خسروی
سلام . اول پریز مربوطه باید چک بشه احتمال ذوب شدن سیم ها بر اثر آمپر کشی وجود داره و بعد نوبت فیوز می رسه .
چهارشنبه 28 بهمن 1394 10:23 ق.ظ
به برق دست نزنین بلد نیستین دیگه
شنبه 24 بهمن 1394 06:15 ب.ظ
سلام، نول را برای هر فیوز باید جداگانه از نول اصلی گرفت؟ یا میشه همه نول ها رو بهم وصل کرد؟
حامد خسروی سلام
نول نیازی به فیوز ندارد. تمام نول ها با هم سیم بندی می شوند.
جمعه 4 دی 1394 11:32 ق.ظ
سلام فیوز اصلی كنتور 25 و داخل آپارتمان كلا20 كه از سیم فاز فیوز اصلی داخل آپارتمان به هر اتاق هم یك فیوز فرعی داده شده من می تونم به هر كدوم از سیمهای ورودی آپارتمان (نول و فاز)هر كدوم جداگانه یك فیوز 20 نصب كنمتا هر زمان لازم داشتم هر دو فیوز رو با هم قطع كنم و از برق اضطراری داخل اتاقها استفاده كنم.
حامد خسروی با سلام
نیازی به این کار نیست اگر همان فیوز داخل واحد را قطع کنید کفایت می کند.
شنبه 4 مهر 1394 10:56 ق.ظ
نیاز فوری به کمک مهندس :
میخواستم ببینم اگه برای
روشنایی و پریزهای آشپزخانه یک فیوز
پریزهای خواب ها (2تا )و پذیرایی هم یک فیوز
روشنایی خوابها و پذیرایی هم یک فیوز
سرویسها و کولر هم یک فیوز استفاده شود مشکلی نداره ؟
با تشکر
شنبه 4 مهر 1394 10:42 ق.ظ
نیاز فوری به کمک مهندس :
میخواستم ببینم اگه برای
روشنایی و پریزهای آشپزخانه یک فیوز
پریزهای خواب ها (2تا )و پذیرایی هم یک فیوز
روشنایی خوابها و پذیرایی هم یک فیوز
سرویسها و کولر هم یک فیوز استفاده شود مشکلی نداره ؟
با تشکر
جمعه 9 مرداد 1394 09:48 ب.ظ
با عرض سلام استاد من یه سوال داشتم
خونهٔ ما نبش کوچه است بعضی از روزها پیش اومده که برق ما رفته ولی همسایه بغل دستی برق داشته وقتی با ادارهٔ برق تماس گرفتیم به ما گفتند فیوز کنتور را بالا و پایین کنیم اگه وصل نشد تماس بگیریم اینکار را کردیم ولی برق وصل نشد اون روز متوجه شدیم برق دوتا خونه نبش کوچه و دو سه تا خونه داخل کوچه به علت نقص ترانس برق قطع شده بگذریم که این مشکل همچنان ادامه دارد دو روز پیش دوباره برق به همین صورت قطع بعد از 40 دقیقه برق همسایه نبش کوچه اومد ولی برق خونهٔ ما همچنان قطع بود ما دوباره کاری را که مامورین ادارهٔ برق گفته بودند را انجام دادیم یعنی کلید فیوز کنتور را بالا و پایین کردیم برق وصل شد حالا یکی از آشنایان ما که در زمینه برق تجربه دارد به ما گفته که فیوز اصلی کنتور مشکل داره و باید عوض شه می خواستم بدونم تعویض فیوز کنتور الزامی است ؟
لطفاً مرا راهنمایی کنید
باتشکر
حامد خسرویباسلام
بله دوست گرامی فیوز کنتور خراب شده است و کنتاکت نمی کند.
سه شنبه 30 تیر 1394 01:28 ق.ظ
سلام مهندس،من میدونم که امپرکنتورباید ازامپرجعبه فیوز بیشترباشه ولی اگه برابر باشه ایا 1-مشکلی ایجاد میشه 2-اگه ایجاد میشه از لحاظ فنی توضیح بدین با تشکر

حامد خسرویبا سلام
دوست عزیز اگر آمپر کنتور با آمپر وامحد برابر باشد در صورت بروز اتصالی امکان قطع فیوز کنتور نیز وجود دارد.
سه شنبه 18 فروردین 1394 11:29 ب.ظ
سلام،و سپاسگزارم من را راھنمایی کنید،کنتور برق با 15 آمپر(60)آمپر(60)داریم، دارای دو فیوز یکى برق منزل ویکى اسپیلت،آیا کنتور جوابگوى یک فیوز دیگر براى اسپیلت دارد.باتشکر وفیوز قبلى 25 آمپر 2عدد مى بآشد
سه شنبه 18 فروردین 1394 11:28 ب.ظ
سلام،و سپاسگزارم من را راھنمایی کنید،کنتور برق با 15 آمپر(60)آمپر(60)داریم، دارای دو فیوز یکى برق منزل ویکى اسپیلت،آیا کنتور جوابگوى یک فیوز دیگر براى اسپیلت دارد.باتشکر وفیوز قبلى 25 آمپر 2عدد مى بآشد
جمعه 21 آذر 1393 10:13 ب.ظ
سلام مرسی
یکشنبه 13 مهر 1393 05:42 ب.ظ
با عرض سلام و تبریک به مناسبت عید قربان و تشکر ویژه چرا که شغل و آینده خودمو مدیون شما هستم.تقریبا مدت 1ساله که با سایت شما آشنا و تو این مدت بخاطر مطالب ارزشمند شما خیلی موفق هستم چرا که چند تا برقکاری که تو محلمون هستن قانونها و قواعد رو که از شما یاد گرفتم رعایت نمیکنن. فقط یه مشکلی دارم. یه کاری گرفتم که 4 طبقه هستش طرف آسانسور هم میخواد بذاره و کابل 3 فاز اومده که یه سیم آبی یکی مشکی یکی زرد یکی هم قرمز رنگ هستش که من نمیدونم چطوری بایستی اینها رو بین 4واحد+پارکنگ+آسانسور تقسیم کنم و چه چیزایی واسه جعبه کنتور دم در نیاز هستش. اگه میشه نقشه اونو تو همین صفحه بصورت روان ترسیم و توضیح بدید ممنونتون میشم. فقط اگه هر چه زودتر بهتر چونکه پای آبروی شغلیم در میونه. باز هم تـــــــشـــــکر
حامد خسرویبا سلام
فازها را مامورین اداره برق به تابلو وصل خواهند کرد. سه فاز تنها مخصوص اسانسور می باشد و شما یک کابل از تابلو کنتور به چاله اسانسور می برید(کابل 10*4). مامور اداره برق یک فاز را برای استفاده ی واحد ها در نظر می گیریند و همان فاز بین فیوز واحدها تقسیم می شود.
جمعه 11 مهر 1393 12:50 ب.ظ
ورودی فیوز مینیاتوری بهت است پایین باشد یا از بالا
جمعه 4 مهر 1393 10:10 ب.ظ
من مدار فتوسل بستم ولی بجای لامپ از کنتاکتور استفاده کردم ولی کنتاکتور نمی چسبه.درضمن فتوسل نیاز به تنظیم داره
چهارشنبه 8 مرداد 1393 04:58 ب.ظ
سلام
در ساختمان مایه نفر شارز نمیداد .مدیر ساختمون مهندس برق بود. یه روز دیدم داره جلوی کنتورا یه کاری میکنه.
رفتم جلو و ازش پرسیدم چکار میکنه. گفت دارم برق واحد 3 رو قطع میکنم.
با چشمای خودم دیدم یه سیم برق دستش بود و یه سرشو به فاز واحد و یه سرشو به نول زد بعد فردا که همسایه واحد رو با مامور اداره برق جلوی کنتور باز شدش دیدم فهمیدم که برق از پشت کنتور قطع شده و فقط اداره برق میتونه کنتورو باز کنه و برقو وصل کنه
سه شنبه 24 تیر 1393 12:30 ب.ظ
سلام دوست عزیز برای وصل کردن اعلام حریق راهنمایی کامل میخام لطفا علائم اختصاری انرانیزتوضیح بده اگرمیشه خیلی زودلازم دارم باتشکر ازاد
دوشنبه 16 تیر 1393 02:32 ق.ظ
سلام یه سوال داشتم کنتور من سه فاز ١۵امپره که هفتاد متر کابل کشیدم اوردمش توی جایی که میخوام استفاده کنم هر چی میگردم فیوز 15 پیدا نمی کنم که سر راه بزارم اگه فیوز 10 امپر بزارم مشکلی پیش نمیاد با توجه به اینکه تو خونه 2 تا یخچال ٢تا تلویزیون وحدودا 800واتومصرف دارم البته حداکثر ممنون
حامد خسروی با سلام
اگر فیوز کنتور 15َA می باشد ، فیوزی که بعد از کنتور نصب می کنید می تواند 10A باشد.ولی حتما فیوز خود کنتور باید همان 15A باشد.
در ضمن حتما برای لوازم برقی از محافظ با کیفیت خوب استفاده کنید.
سه شنبه 10 تیر 1393 03:40 ب.ظ
سلام استاد خسروی
یه سوال دارم..جعبه فیوز داخل ساختمان ما 20آمپر است و فیوز اصلی که کنار کنتور است هم 20آمپر است ولی فیوز اصلی بقیه 32 و 25 آمپر است و برق ما همش قطع میشود...امکان داره چون فیوز اصلی که 20آمپر است و مینیاتوری است باعث زدن بیرون فیوز شود؟؟؟؟؟؟
یه سوال دیگه اون قسمتی از کنتور که از اداره برق میاد درش برای ما پلمپ نیست و فیوز داره فیوز کنتور واحد ما وحشتناک داغ است چرا؟؟؟بخاطر فیوز مینیاتوری 20آمپر است؟؟؟؟
حامد خسرویبا سلام
دوست عزیز آمپر فیوز کنتور باید از آمپر فیوزهای جعبه مینیاتوری بیشتر باشد. مثلا اگر فیوز داخل جعبه 20 است ، فیوز کنتور باید 25 باشد تا در صورت قطعی و یا اتصالی و بالا رفتن آمپر ، فقط فیوز داخل واحد قطع شود.
درباره سوال دوم : قسمت اداره برق مربوط به خود اداره برق می باشد و نباید دستکاری شود( اینکار جریمه دارد) ولی در هر صورت این داغ شدن می تواند به دلیل بی کیفیت بودن فیوز باشد.
چهارشنبه 4 تیر 1393 08:44 ب.ظ
سلام
اگه در مکانی ایفون در کنار جعبه فیوز قرار بگیره مشکلی نداره
ارتفاع های لازم از کف برای جعبه فیوز و ایفون چقدر هست و فاطلشون با هم بصورت افقی جقدره
حامد خسرویبرای آیفون تا 140 از کف(تا بالای قوطی)
و برای جعبه فیوز حداکثر 150(تا بالای جعبه)
جعبه فیوز و آیفون باید 40 سانتیمتر از یک دیگر فاصله داشته باشند.
چهارشنبه 21 خرداد 1393 04:41 ب.ظ
سلام مهندس
یه سوال حیاتی دارم آخه تابستون اومده و کولرمون بازیش گرفته!
کابل از تیربرق تا کنتور کابل 10 هست ولی از کنتور تا داخل جعبه فیوز تو خونه 6.کولر به یه فاز وصله اما همش رو فن میره.خاستم بپرسم اگه کابل 6 رو عوض کنم 10 بزارم تاثیری داره؟
فیوزا همش 25
چهارشنبه 7 خرداد 1393 08:05 ق.ظ
1- ورودی فیوز از بالاست یا پایین؟
2- بهتر نیست برای خط نول هم یك فیوز بگذاریم.چراكه با تعویض سر سیم ها در ساختمان به اشتباهاً خط فاز و نول با هم عوض می شوند.
حامد خسرویبا سلام
1- معمولا از بالا
2- ایرادی ندارد و می توان این کار را انجام داد
پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 01:51 ب.ظ
سلام حامد جان اگه برای ورودی از ٣٢ استفاده کنیم مشکلی به وجود نمیاد و کلر گازی باید ٢۵ امپر باشه
دوشنبه 25 فروردین 1393 07:24 ب.ظ
سلام
اگه سیم فاز یک فیوز 20 آمپر رو در بیارم و بجاش از پشت کنتور یک رابط از سیم فاز بگیرم وصل کنم ایردی پیش نمی آد؟ سیم رابط داغ نمیشه بر اثر مقاومت؟
ممنون
پنجشنبه 29 اسفند 1392 01:58 ق.ظ
باسلام وتشکربابت مطالب مفیدشما
دربعضی از آپارتمانهامالکین میخوان که براشون فیوز ماشین لباسشویی یا یخچال سایدبای ساید یاکولرگازی روجداگانه نصب کنیم..میخواستم بدونمفیوزهای داخلی ساختمان تا چه عددی قابل افزایش هستند؟آیااضافه کردن تعدادفیوزهامیتونه بعدا مشکل سازبشه یا نه؟
ممنون از شما
حامد خسرویبا سلام

افزایش فیوزها هیچگونه مشکلی به وجود نمی آورد. ولی بهتر است فیوزها را درحد ضرورت نصب کنیم یعنی تا جایی که لازم است فیوز نصب کرد. برای کولر گازی یک فیوز ضرورت دارد ولی ماشین لباس شویی و یخچال فیوز نمی خواهد.
یکشنبه 18 اسفند 1392 07:46 ق.ظ
سلام آقاحامدآیااشکالی داردبجای استفاده ازباکس راه پله ها برای برق ورودی وتلفن وآیفون همه رامستقیما به تابلوورودی ببریم یااینکه درراه پله بجای تایمرازچشم استفاده شودتاپاگردهرطبقه جداگانه روشن شود؟ همینطوردرموردآنتن وماهواره؟
حامد خسرویبا سلام

دوست عزیز نصب تابلو طبقاتی یک کار استاندارد و اصولی می باشد زیرا هم سیم کشی راحت تر انجام می شود و هم در آینده از نظر تعویض سیم ها به مشکلی بر نخواهیم خورد. اگر سیم ها مستقیم به تابلو ورودی برئند مطمئنا در اینده برای تعویض سیم ها به مشکل برخواهیم خورد. و اگر احتمال انجام یک کار اضافه در آینده را بدهیم به این تابلوها در آینده نیاز خواهیم داشت. و این یکی از اصول سیم کشی برق ساختمان باشد.
شنبه 26 بهمن 1392 03:38 ب.ظ
داداش قربونت برم چقدر خوبی.
پنجشنبه 23 آبان 1392 08:02 ب.ظ
با سلام لطفا اگه میشه نقشه الکتریکی ایفون صوتی یک طبقه الکترو پیک رو برام بفرستید با تشکر
پنجشنبه 16 آبان 1392 09:10 ب.ظ
حین اتصالی فیوز16کلاسcداخل واحدبهمراهفیوز25کلاسcتابلوکنتوری میپرن علات چیه؟؟
حامد خسرویاین مشکل می تواند به دو دلیل باشد:
1. جنس فیوز استفاده شده در کنتور از نوع بی کیفیت می باشد و جریان مجاز را کاهش می دهد به این ترتیب که فیوز می تواند از جریان مجاز 25 آمپر به جریانی پایین تر نزول پیدا کند و جریان مجاز فیوز 16 آمپری داخل واحد برابر و یا حتی پایین تر رود. پس در این حالت فیوز اصلی کنتور با فیوز داخل واحد هردو قطع می شوند. فیوزهایی که اداره برق موقع نصب کنتور وصل می کند از نوع همین فیوزهای بی کیفیت است.

2. فیوز کنتور از نوع با کیفیت است ولی به دلیل کارکرد بیش از حد خاصیت خود را از دست داده می جریان مجازش از 25 آمپر پاییتر آمده است.

در هرد حالت فیوز کنتور باید تعویض شود و یک فیوز نو با کیفیت نصب شود. فیوز های لگراند فرانسه جز با کیفیت ترین فیوزها می باشد.


نمایش نظرات 31 تا 60


کانال برق ساختمان

کانال تلگرام آموزش برق ساختمان

آموزش سیم کشی خانگی


آموزش جامع سیم کشی برق ساختمان

دانلود نرم افزار اتوکد الکتریکال
 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات