تبلیغات
برق ساختمان - چاه ارت
 
برق ساختمان
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد خسروی


تلگرام : bargh_e_sakhteman

عضویت در گروه تلگرام برقکــاران

تلگرام گروه بزرگ برقکاران ساختمان


عضویت در کانال برق ساختمان


کانال تلگرام برق ساختمان

یکشنبه 9 تیر 1392 :: نویسنده : حامد خسروی
بطور كلی جهت اجرای ارت و سیستم حفاظتی دو روش كلی وجود دارد كه ذیلاً ضمن بیان آنها ، موارد استفاده و تجهیزات مورد نیاز هر روش و نحوه اجرای هر یك بیان می گردد .برای دیدن توضیحات مقاله به ادامه مطلب بروید:
 1ـ زمین عمقی :
 در این روش كه یك روش معمول می باشد از چاه برای اجرای ارت استفاده می شود.

 2- زمین سطحی:
 در این روش سیستم ارت در سطح زمین (برای مناطقی كه امكان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد) و یا در عمق حدود 80 سانتیمتر اجرا می گردد. 
در چه شرایطی از روش سطحی برای اجرای ارت استفاده نمائیم ؟
در مكانهایی كه :
ـ فضای لازم و امكان حفاری در اطراف سایت وجود داشته باشد .
 ـ ارتفاع از سطح دریا پائین باشد مانند شهرهای شمالی و جنوبی كشور .
 ـ پستی و بلندی محوطه سایت كم باشد .
 ـ فاصله بین دكل و سایت زیاد باشد .

با توجه به مزایای روش سطحی اجرای ارت به این روش ارجحیت دارد .


اجرای ارت به روش عمقی : 

الف ـ انتخاب محل چاه ارت :
 چاه ارت را باید در جاهایی كه پایین.ترین سطح را داشته و احتمال دسترسی به رطوبت حتی.الامكان در عمق كمتری وجود داشته باشد و یا در نقاطی كه بیشتر در معرض رطوبت و آب قرار دارند مانند زمینهای چمن ، باغچه.ها و فضاهای سبز حفر نمود.

ب- عمق چاه
 با توجه به مقاومت مخصوص زمین ، عمق چاه از حداقل 4 متر تا 8 متر و قطرآن حدودا 80 سانتیمتر می تواند باشد. در زمین هایی كه با توجه به نوع خاك دارای مقاومت مخصوص كمتری هستند مانند خاكهای كشاورزی و رسی عمق مورد نیاز برای حفاری كمتر بوده و در زمینهای شنی و سنگلاخی كه دارای مقاومت مخصوص بالاتری هستند نیاز به حفر چاه با عمق بیشتر می باشد. برای اندازه گیری مقاومت مخصوص خاك از دستگاههای خاص استفاده می گردد. در صورتی كه تا عمق 4 متر به رطوبت نرسیدیم و احتمال بدهیم در عمق بیشتر از 6 متر به رطوبت نخواهیم رسید نیازی نیست چاه را بیشتر از 6 متر حفر كنیم . بطور كلی عمق 6 مترو قطر حدود 80 سانتیمتر برای حفر چاه پیشنهاد می گردد.
محدوده مقاومت مخصوص چند نوع خاك در جدول زیر آمده است.


نوع خاك مقاومت مخصوص زمین ( اهم متر ) 
 باغچه.ای 5 الی 50
 رسی 8 الی 50 
 مخلوط رسی ، ماسه.ای و شنی 25 الی 40 
 شن و ماسه 60 الی 100
 سنگلاخی و سنگی 200 الی 10000 


ج ـ مصالح مورد نیاز
 مصالح مورد نیاز و مشخصات آن برای اجرای چاه ارت ( روش عمقی ) و Rod كوبی ( روش سطحی ) در جدول زیر آمده است.


ردیف نوع جنس توضیحات

 1 میله برقگیر میله برقگیر به طول 5/1متر و قطر آن16 میلیمتر وجنس آن مس خالص و نوك تیزباشد 
2 بست میله برقگیر به سیم ارت جهت اتصال میله برقگیر به سیم ارت در نقاطی كه ارتفاع دكل حدودا 20 متر باشد 
 3 یوبولیت جهت استغاده در میله برقگیر
 4 بست سیم به دكل سیم نمره 50 را به اندازه های لازم بریده و رشته رشته كرده جهت اتصال سیم ارت به دكل استفاده می نمائیم 5 تسمه آلومینیومی یا مسی در اندازه 3*30*100 میلیمتر عدد بكار گیری با یوبولیت جهت بستن میله برق گیر در دكل های مهاری 
 6 سیم مسی نمره 50 متر 7 رشته 
 7 كابلشو نمره 50 جهت اتصال سیستم ارت به شینه داخل سایت و یا اتصال پای دكلهای مهاری و خود ایستا به سیستم ارت 
 8 لوله پلی اتیلن 10 اتمسفر برای ایجاد پوشش عایق روی سیم مسی در محوطه و محل تردد 
 9 بست لوله پلی اتیلن همراه پیچ و رولپلاك جهت اتصال لوله پلی اتیلن به دیوار 
 10 پودر انفجاری cadweld جهت جوش دادن سیم به صفحه یا سیم به میله ROD یا اتصال سیمها به یكدیگردر نقاطی كه دسترسی به جوش نقره یا جوش برنج وجودندارد . 
 11 شینه مسی به ابعاد 3*30*250 میلیمتر برای نصب در داخل سایت و اتصال دستگاهها به آن 
 12 صفحه مسی 5.*50*50 مورد استفاده در روش عمقی ×
 13 مقره همراه پیچ و رولپلاك جهت اتصال شینه مسی به دیوار 
 14 پیچ و مهره نمره 8 با واشر فنری و تخت جهت استفاده شینه مسی –پلیت-شینه پای دكل و … 
 15 بست سیم به صفحه مسی به منظورمحكم كردن اتصال سیم روی صفحه مسی
 16 بست دو سیم نمره 50 جهت اتصال دو سیم نمره 50 روی زمین 
 17 پلیت مخصوص اتصال میله برقگیر به دكل برای دكل های خود ایستای 60متری استفاده می گردد. 
 18 شینه مسی مخصوص پای دكل 3*30*100 برای وصل نمودن پای دكل های خود ایستای 60متری به سیستم ارت 
 19 میله ROD در روش سطحی استفاده می گردد.
 20 بست مربوط به سیم مسی و میله ROD برای اتصال سیم به میله برقگیر یاROD 
21 كرپی ابروئی همراه پیچ و مهره برای بستن میله برقگیر به دكل های 100 فوتی و دكل های خود ایستای لوله ای 
 22 بنتونیت اكتیو كیلو برای روش عمقی و سطحی
 23 بست میله برقگیر به پلیت جهت اتصال میله برقگیر به پلیت در دكلهای خود ایستای60متری 
× : صفحه مسی به ابعاد 5/.*40*40 سانتیمتر برای مناطق شمالی كشور و 5/0*50*50 سانتیمتر برای مناطق نیمه خشك مانند تهران و 5/0*70*70 سانتیمتر برای مناطق كویری استفاده شده و محصول كارخانه مس شهید باهنر باشد . از صفحه مسی با ضخامت 3 یا 4 میلیمتر نیز می توان استفاده نمود.


د - اتصال سیم به صفحه مسی 

 اتصال سیم به صفحه مسی بسیار مهم می باشد و هرگز و در هیچ شرایطی نباید این اتصال تنها با استفاده از بست ، دوختن سیم به صفحه و یا … برقرار گردد.بلكه حتما باید سیم به صفحه جوش داده شود و برای استحكام بیشتر با استفاده از 2 عدد بست سیم به صفحه ( ردیف 15 جدول مصالح مورد نیاز )بسته شده و محكم گردد.
 برای جوش دادن قطعات مسی به یكدیگر از جوش برنج یا نقره استفاده شود و در صورت عدم دسترسی به این نوع جوش از جوش (Cadweld) استفاده گردد .
ه - حفر چاه ارت
با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه چاهی با عمق مناسب و در مكان مناسب (با توجه با راهنمای انتخاب محل چاه ارت ) حفر گردد. شیاری به عمق 60سانتیمتر از چاه تا پای دكل برای مسیر سیم چاه ارت تا برقگیر روی دكل همچنین برای سیم ارت داخل ساختمان حفر نمائید. در صورتی كه مسیر 2 سیم مشترك باشد بهتر است مسیر دو سیم ایزوله گردند. همینطور مسیر سیمها باید كوتاهترین مسیر بوده و سیم میله برقگیر و ارت حتی الامكان مستقیم و بدون پیچ و خم باشد و نبایستی خمهای تند داشته باشد و در صورت نیاز به خم زدن سیم در طول بیش از 50 سانتیمتر انجام گردد.


و - پر نمودن چاه ارت

 ۱-ابتدا حدود 20 لیتر محلول آب و نمك تهیه و كف چاه میریزیم بطوریكه تمام كف چاه را در برگیرد بعد از 24 ساعت مراحل زیر را انجام می دهیم .
 2-به ارتفاع 20 سانتیمتر از ته چاه را با خاك رس و یا خاك نرم پر مینمائیم.
 3- به مقدار لازم (حدود 450كیلو گرم معادل 15 كیسه 30 كیلو گرمی)بنتونیت را با آب مخلوط كرده و بصورت دوغاب در میاوریم و مخلوط حاصل را به ارتفاع 20 
 سانتیمتر از كف چاه میریزیم هر چه مخلوط حاصل غلیظ تر باشد كیفیت كار بهتر خواهد بود.
 4-صفحه مسی را به 2 سیم مسی نمره 50 جوش میدهیم این سیمها یكی به میله برقگیر روی دكل و دیگری به شینه داخل ساختمان خواهد رفت بنابراین طول سیم ها را متناسب با طول مسیر انتخاب می نمائیم.
 5- صفحه مسی را بطور عمودی در مركز چاه قرار می دهیم
 6- اطراف صفحه مسی را با دوغاب تهیه شده تا بالای صفحه پر می نمائیم
 7- لوله پلیكای سوراخ شده را بطور مورب در مركز چاه و در بالای صفحه مسی قرار می دهیم و داخل لوله پلیكا را شن میریزیم تا 50 سانتیمتر از انتهای لوله پر شود این لوله برای تامین رطوبت ته چاه می باشد و در فصول گرم سال تزریق آب از این لوله بیشتر انجام گردد. لازم بذكر است در مواردی كه چاه ارت در باغچه حفر شده باشد و یا ته چاه به رطوبت رسیده باشد و یا كلا در جاهایی كه رطوبت ته چاه از بالای چاه یا از پایین چاه تامین گردد نیازی به قراردادن لوله نمی باشد .
 8- بعد از قراردادن لوله پلیكا به ارتفاع 20 سانتیمتر از بالای صفحه مسی را با دوغاب آماد شده پر مینمائیم.
 9-الباقی چاه را هم تا 10 سانتیمتر بر سر چاه مانده ، با خاك معمولی همراه با ماسه یا خاك سرند شده كشاورزی پر می نمائیم و 10 سانتیمتر از چاه را برای نفوذ آب باران و آبهای سطحی به داخل چاه با شن و سنگریزه پر می نمائیم . روئ چاه مخصوصا در مواقعی كه از لوله پولیكا استفاده نمی گردد نباید آسفالت شده و یا با سیمان پر گردد.
 10-داخل شیار های حفاری شده را با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم معمولی و یا خاك معمولی مخلوط با بنتونیت پر نمائید 


نصب شینه و میله برقگیر

شینه داخل ساختمان باید توسط مقره هایی از دیوار ساختمان ایزوله گردد.قطر و طول شینه بستگی به تعداد انشعابات داخل ساختمان دارد .(تمامی تجهیزات داخل ساختمان بایستی بطور جداگانه و موازی به این شینه متصل گردد.)در حالتیكه دكل روی ساختمان قرار داشته باشد سیم میله برقگیر نبایستی از داخل ساختمان برده شود بلكه باید خارج از ساختمان سیم كشیده شود و همینطور مسیر عبوری سیم ارت به داخل ساختمان تا شینه ورودی ساختمان باید عایق دار باشد.
 در پای دكل توسط بست ، سیم میله برقگیر به یكی از پایه های دكل خیلی محكم متصل شود و تا بالای دكل به میله برقگیر متصل گردد. لازم بذكر است مسیر میله برقگیر از كابلهایی كه به آنتنها می روند باید جدا باشد .اجرای ارت به روش سطحی

هفت روش برای اجرای زمین سطحی وجود دارد كه عبارتند از :
 1-ROD 
RING -2
3-پنجه ای (شعاعی)
4-مختلط
5- حلزونی
6- الكتروشیمیایی 
7- شبكه ای


اجرای ارت به روش ROD كوبی 

مصالح مورد نیاز
مصالح مورد نیاز همانند روش عمقی می باشد با این تفاوت كه به جای صفحه مسی از میله های مغز فولادی 5/1 متری و با قطر 14 میلیمتر و با روكش مس استفاده می نمائیم.

روش اجرا
كانالی به عمق 80 سانتیمتر و عرض 45 سانتیمتر و طول X حفر می نمائیم طول كانال را به دو روش میتوان تعیین نمود.
الف - اندازه گیری مقاومت مخصوص خاك و انجام محاسبات لازم
ب - به روش تجربی كه در ادامه شرح داده می شود.
ج - چنانچه سایت دارای دكل خود ایستا می باشد برای حفر كانال از فاصله بین اتاق تجهیزات و دكل و همچنین اطراف دكل استفاده شود .
(شكل 2)
د - چنانچه دكل روی ساختمان قرارداشته حفاری با در نظر گرفتن اتاق دستگاه و دكل در مسیری كه زمین رطوبت بیشتری دارد انجام گیرد.
ه - پس از آماده شدن كانال 2 میله به فاصله 3متر از یكدیگر در زمین میكوبیم به گونه ای كه حدود 15 سانتیمتر از میله ها بیرون بمانند سپس 2میله را با كابل مسی یا كابل برق به هم وصل نموده و با دستگاه ارت سنج مقاومت زمین ایجاد شده را اندازه میگیریم ، چنانچه مقاومت نشان داده شده با دستگاه بالای 4 اهم بود میله دیگری به فاصله 3 متر از میله دوم میكوبیم و با اتصال 3 میله به هم مقاومت زمین ایجاد شده را اندازه گیری می نمائیم . اینكار را تا زمانی كه مقاومت اندازه گیری شده به زیر 4 اهم برسد ادامه می دهیم بعد از آنكه به تعداد كافی میله كوبیده شد سیمی را كه به شینه مسی نصب شده در اتاق دستگاه متصل است به تك تك میله ها جوش داده و به سمت دكل میبریم.
و - برای پر نمودن كانال ابتدا با بنتونیت روی سیم مسی را پوشانده (در زمینهایی كه رطوبت كافی ندارند) و سپس با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم كانال را پر می نمائیم.
ز - مقاومت زمین اجرا شده را اندازه گیری نموده و ثبت مینمائیم ( بعد ازپر كردن كانال مقاومت زمین اندازه گیری شده كاهش خواهد داشت و باید كمتر از 3 اهم باشد.)

نكته : در مناطق سردسیر عمق كانال حفاری شده و بطور كلی مسیر عبور كابل مسی خیلی مهم می باشد و نباید در معرض یخبندان قرار گیرد . تاثیر كاهش درجه حرارت بر افزایش مقاومت سیستم زمین به شرح زیر می باشد .

 دما بر حسب درجه سانتیگراد میزان مقاومت بر حسب اهم بر متر

 20+ 72 
 10+ 99 
 0 138 
 5- 790 
سایر روش ها:
روش های دیگر در مناطق كوهستانی و سنگلاخی و مكانهای خاص كاربرد دارد كه بنا به مورد با بازدید از محل و اندازه گیریهای لازم میتواند طرح مناسب تهیه گردد


اجرای ارت در ارتفاعات:

 ارتفاعات كشور را با توجه به نوع زمین و خاك میتوان به سه دسته تقسیم كرد.
 ارتفاعات خاكی كه امكان حفاری و كوبیدن میله مغز فولادی در آنها وجود دارد.
 ارتفاعات سنگلاخی كه امكان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد ولی میتوان شیار ایجاد كرد.
 ارتفاعات صخره ای

برای حالت اول : به یكی از روش های حفر چاه یا كوبیدن ROD میتوان سیستم ارت را اجرا نمود

در حالت دوم : شیارهایی بصورت ستاره و پنجه ای ایجاد نموده و تسمه مسی را در داخل شیار ها خوابانده و برای كاهش مقاومت روی تسمه را با مخلوط خاك و بنتونیت می پوشانیم .

نكته : كلیه اتصالات در زیر خاك باید به یكدیگر جوش داده شود .


روش اول :
 در زمینهای صخره ای كه امكان حفاری وجود ندارد با مصالح ساختمانی كانال ساخته، تسمه مسی را در كف كانال خوابانده و كانال را با بنتونیت پر می نمائیم . طول كانال یا كانالها باید به اندازه ای باشد كه مقاومت اندازه گیری شده زیر 3 اهم گردد. برای گرفتن نتیجه مطلوب میبایستی داخل كانال بصورت مصنوعی دائما مرطوب نگهداشته شود.

روش دوم:
 روش شبكه ای است بدین صورت كه ابتدا شبكه شطرنجی با سیم مسی به طول 3+x و عرض3+y بطوریكه نقاط اتصال به هم جوش داده شده درست كرده سپس با مصالح ساختمانی آنرا در زمین با بنتونیت به ارتفاع 40cm بطوریكه ابتدا 20cm بنتونیت ریخته سپس شبكه ساخته شده را قرار داده و روی آنرا هم تا 20cm با بنتونیت می پوشانیم و انشعابهای لازم جهت دكل و سایت ونقاط دیگر از آن گرفته میشود متغییر های x و y به میزان مقاومت خوانده شده بستگی دارد .نكات عمومی و مهم در خصوص سیستمهای ارت:

 1- كلیه اتصالات با مفتول برنج یا نقره جوشكاری گردد.سطح جوش باید CM 6 باشدو جهت اتصالات وجوشكاری رعایت گردد(در مواردی كدولد توصیه میشود).
 2- ازهرپایه دكلهای خودایستا هم فونداسیون دكل توسط سیم مسی و بست مخصوص به سیستم ارت و هم پای دكل به سیستم ارت جوشكاری گردد.
 3- سیم میله برقگیر ازپایه ای كه آنتنهای كمتری نصب می شود و با كابلهای روی لدر حداكثرفاصله را داشته باشد،بدون خمش درمسیر ومستقیما به رینگ داخل كانال و از كوتاهترین مسیر توسط جوش متصل گردد.
 4- میله برقگیر روی دكل در بالاترین نقطه دكل(با رعایت مخروط حفاظتی با زاویه 45 درجه ) بطوریكه تجهیزات راكاملا پوشش دهد،قرارگیرد و جنس آن تمام مس با آلیاژ استاندارد به قطرmm 16 و طول آن بستگی به ارتفاع نصب انتنهای روی دكل دارد.
 5- شعاع خم سیم مسی حداقل CM20 وزاویه قوس حداقل 60 درجه رعایت گردد(رعایت زاویه خمش سیم مسی )
 6- پایه.ها و نقاط ابتداوانتهای لدر افقی به سیستم گراند متصل گردد.
 7- كلیه كابلهای ورودی به سالن دستگاه توسط بست گراند به بدنه دكل و ابتدای لدر افقی(بعد از محل خم شدن كابل)گراند شوند.
 8- به هیچ عنوان در روی دكل،جوشكاری صورت نگیرد.
 9- اتصال از شبكه گراند سیستم اجرا شده به تانكر سوخت دیزل ژنراتور، تانكر آب هوایی ، اسكلت فلزی ساختمان و در و پنجره های اتاق دستگاه صورت گیرد.
 10- اگر سیستمی.ازقبل.اجرا شده باشد،سیستم قدیم به.جدید در عمق.خاك متصل گردند.
 11- سیم.ارت. درروی زمین باید باروكش.وسیم.داخل.كانالها. باید بدون روكش و مستقیم كشیده شود.
 12- پركردن كانال باید با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم انجام گردد.
 13- ارتفاع نصب شینه مسی CM 50 ازكف تمام شده باشد.
 14- شینه داخل اتاق حدالمقدور به چیدمان دستگاهها نزدیك باشد.
 15- ازهر دستگاهی جداگانه سیم ارتی به شینه متصل گردد ( قطر و طول شینه گراند بستگی به تعداد انشعابات آن دارد).
 16- در دكلهای مهاری پر ظرفیت ، مهارهای دكل بایستی توسط بست مخصوص به گراند اتصال یابد.
 17- جهت استفاده ترانس برق شهر در ایستگاههای مخابرات بایستی گراند جداگانه اجرا گردد.
 18- در سایتهای کامپیوتری جهت اجرای سیستم زمین حتی المقدور بایستی از یك زمین با سطح یكنواخت ( بدون شیب ) استفاده نمود. 
 19- در ایستگاهها بین نول و گراند نبایستی اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد.
 20- در دكلهای پر ظرفیت كه ابعاد قسمت بالای دكل بیشتر از m 2 می.باشد نیاز به نصب یك عدد برقگیر اضافی در سمت مقابل برقگیر اول می.باشد.
 21- در سیم.كشی داخل محوطه سایت های کامپوتری برای چراغهای روشنایی و سایر موارد باید از كابل زمینی استفاده گردد و در ایستگاههای بالای كوه و نقاط دور از شهر نباید از چراغهای روشنایی خیابانی استفاده شود. 
 22- استاندارد قابل قبول آزمایش و تحویل اتصال زمین برای سایتهای كوچك زیر 10 اهم و برای سایت های بزرگ و مهم زیر 3 اهم می.باشد. 1- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها 2- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی اتاق سرور 3- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی انواع دکل های مخابراتی ( دکل مهاری ، خودایستا و منوپل) 4- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی مجتمع های مسکونی ، برج ها و ساختمان ها 5- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی پست های برق 6- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی سیستم های کنترل دقیق و تجهیزات دیجیتال مشاوره و بازدید از محل حفر چاه ارت بصورت رایگان توسط کارشناسان این شرکت انجام می پذیرد . برای تست چاه ارت خود به دو صورت میتوانید عمل نمایید 1- توسط دستگاه ارت سنج در این حالت برای تست چاه ارت دو عدد سوند که جزء لوازم جانبی دستگاه ارت سنج می باشد را در فاصله های مساوی بین 5 تا 10 متر و در یک راستا از چاه در زمین قرار دهید لازم به ذکر است جهت تست دقیق ، این فاصله ها حتماً برابر باشند بطوری که اگر سوند اول را در فاصله 6 متری از چاه نصب نمودید سوند دوم را در فاصله 12متری از چاه و یا 6 متری ازسوند دوم نصب نمایید.سپس سه عدد پراپ دستگاه را بترتیب به سیم ارت چاه و سوند اول ودوم وصل نموده و سپس چاه ارت را تست نمایید 2- توسط یک عدد ترانسفورماتور ایزوله ، یک عدد ولتمتر و یک عدد آمپرمتر در این حالت نیز مانند حالت قبل سوند ها را در زمین قراردهیدسپس آمپر متر را با ثانویه ترانس سری نمایید و یک سر آزاد ترانس را به سیم ارت چاه وصل نموده ویک سر آمپر متر را به سوند آخر وصل نمایید . یکسر ولتمتر را به سیم ارت چاه و سر دیگرآن را به سوند اول وصل نمایید سپس اولیه ترنس ایزوله را به برق 220 ولت وصل نموده و مقدار ولت قرائت شده را بر مقدار عدد آمپر متر تقسیم نمایید.مقدار بدست آمده مقاومت تقریبی چاه ارت شما می باشد. احداث چاه ارت برای کلیه پست های برق و سیستم های قدرت تحویل زیر 2 اهم در صورت نیاز 2- احداث چاه ارت برای سیستم های ابزاردقیق و کنترل و دستگاه های دقیق و گران قیمت با ضمانت تحویل زیر 1 اهم در این چاه ها از مواد کاهنده اهم زمین و بنتونیت و خاک رس با زیرسازی مناسب و به روش مهندسی و به مقدار مورد نیاز ، اجرا میگردد وقتی بار الکتریکی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یک قوس الکتریکی به زمین برخورد کند ، صاعقه اتفاق می افتد . ولتاژ صاعقه معمولاً بین 10 تا 20 میلیون ولت در نوسان است و بعضاً تا 100.000.000 ولت هم افزایش پیدا می کند . این جریان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد . می توان نتیجه گرفت که صاعقه به طور معمول حدود 100 میلیارد وات (!) انرژی تولید می کند و می تواند این مقدار را تا 16000 میلیارد وات (!) نیز بالا ببرد . صاعقه می تواند علاوه بر تلفات جانی ، بطور مستقیم و یا غیر مستقیم باعث اختلال و صدمات شدید در تجهیزات و ادوات شبکه ، « ایجاد میدانهای شدید مغناطیسی » و یا « اضافه ولتاژهای » قدرتمند مخابرا ت شده و باعث خسارات زیادی گردد . به منظور جلوگیری از ایجاد اینگونه خسارات و حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها ، باید اضافه ولتاژ تولید شده را در جایی خنثی نماییم . سیستم ارتینگ ( خازنی و معمولی ) بهترین راهکار جهت دستیابی به این هدف می باشد . شرکت ایستا سازه با بهره گیری از دانش فنی و تجارب متخصصین کارآزموده و متبحر در این زمینه ، به منظور دستیابی به اهداف فوق آماده ارائه خدمات ذیل به هموطنان گرامی می باشد : 1- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها 2- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی اتاق سرور 3- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی انواع دکل های مخابراتی ( دکل مهاری ، خودایستا و منوپل) 4- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی مجتمع های مسکونی ، برج ها و ساختمان ها 5- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی پست های برق 6- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی سیستم های کنترل دقیق و تجهیزات دیجیتال شایان ذکر است که این شرکت با اعزام کارشناسان خود به منظور بازدید از محل و بررسی مکان مناسب جهت حفر چاه ارت ، با توجه به میزان اهم درخواست شده ، چاه ارت را همراه با گارانتی و بصورت تضمینی تحویل می دهد .
موضوعات مرتبطنوع مطلب : مفاهیم برق، 
برچسب ها : چاه ارت، سیم کشی، ارت، ساختمان، روش های، آموزش، برق،
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:16 ب.ظ

Excellent knowledge. Cheers!
cialis dosage buy cialis online legal viagra cialis levitra cialis 5 mg scheda tecnica cialis uk buy cheap cialis in uk click here cialis daily uk cialis coupons printable cialis generico en mexico tadalafil generic
یکشنبه 22 بهمن 1396 11:15 ق.ظ
طریقه قرارگرفتن صفحه داخل چاه صفحه روبه قبله باشد یافرقی نمیکنه
شنبه 21 بهمن 1396 02:58 ب.ظ
Hello there, You've done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my
friends. I am confident they'll be benefited from this website.
یکشنبه 17 دی 1396 03:15 ق.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any
trouble with hackers? My last blog (wordpress) was
hacked and I ended up losing a few months of hard work due to
no backup. Do you have any solutions to stop hackers?
شنبه 1 مهر 1396 10:45 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in truth used to be a amusement account it.
Look advanced to far delivered agreeable from you!
However, how could we communicate?
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:32 ق.ظ
Howdy I am so delighted I found your blog page, I really found you by
accident, while I was browsing on Bing for something else, Nonetheless I
am here now and would just like to say thanks a lot
for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't
have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also
added your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a great deal more, Please do keep up the
great work.
شنبه 10 تیر 1396 02:14 ق.ظ
اگر دریک ساختمون بامساحت زیاد که میبایست حداقل 5چاه ارت اجرا شود مهندس ناظر ساختمان با سهل انگاری تمام طبقه های منفی ساختمان را که میبایست چاه ارت اجرا شود رو بابتن نیم متر پوشانده بطوریکه هیچ عنوان چاه ممکن نیس چطور میتوان در این پروژه شبکه ارت ایجاد کردبدلیل منطقه امکان اجرا در خانه های همسایه هم امکان پذیر نیس
شنبه 10 تیر 1396 01:32 ق.ظ
اگر خانه بر روی صخره کوه باشد چگونه ارت کارکنیم
خاک نباشد
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:41 ق.ظ
Since the admin of this web site is working, no question very rapidly it
will be famous, due to its feature contents.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 08:32 ق.ظ
ممنون خیلی خوب بود
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:34 ب.ظ
After I initially left a comment I appear to have clicked on the
-Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment
is added I get 4 emails with the same comment.

Perhaps there is an easy method you can remove me from
that service? Cheers!
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:15 ق.ظ
با سلام
خیلی متشکر .ازمطالب خوب و آموزنده شما
چهارشنبه 27 بهمن 1395 08:00 ب.ظ
متشکرم توضیحات کامل بود استفاده کردم
سه شنبه 26 بهمن 1395 07:08 ب.ظ
فروش چاه ارت تمک و ذغال autopedia222@
سه شنبه 2 آذر 1395 11:59 ق.ظ
با سلام برای اجرای چاه ارت را با نمک و زغال هم باید دوغاب درست کرد یا روش آن متفاوت می باشد
حامد خسروی
سلام . خیر فقط باید با هم ترکیب بشن .
دوشنبه 22 شهریور 1395 05:21 ب.ظ
عالی بود ممنونم
دوشنبه 30 فروردین 1395 11:28 ب.ظ
عاااااااااااالی بود خیلی کمکم کرد
دوشنبه 30 فروردین 1395 06:35 ق.ظ
عاااااااااااالی بود خیلی کمکم کرد
حامد خسروی
سلام . خوشحالم
شنبه 19 دی 1394 04:32 ب.ظ
سلام اگه سطح مقطع صفحه مسی چاه ارت 3میل باشد چه اتفاقی می افتد؟؟
شنبه 19 دی 1394 04:28 ب.ظ
سلام اگر زخامت سطح مقطعصفحه مسی چاه ارت 3میل باشد چه اتفاقی می افتد؟؟؟؟
حامد خسروی با سلام
بیشتر باشد اشکالی ندارد ولی نباید کمتر باشد.
شنبه 21 آذر 1394 02:54 ب.ظ
مرسی عالی بود
سه شنبه 20 مرداد 1394 01:32 ب.ظ
با سلام
لطفا مطالب را تنها با ذکر منبع و رفرنس معتبر در اشتراک بگذارید.
در دنیای مهندسی مطالب بدون منبع معتبر مثل استانداردها، مقررات ملی و .... بدون اعتبارند!!!
متشکرم
حامد خسرویبا سلام

مطالبی که در این وبلاگ موجود است اگر از کتاب ها و سایت های مهندسی باشند حتما رفرنس خواهند داشت و در غیر این صورت منبع خود وبلاگ برق ساختمان است.
سه شنبه 16 تیر 1394 01:49 ق.ظ
ممنون ازاطلاعاتی که گفته شده
یکشنبه 23 فروردین 1394 10:51 ب.ظ
از راهنمایتون ممنونم
سه شنبه 12 اسفند 1393 08:52 ب.ظ
سلام از اینکه لطف کردید مطلب مفید مطرح شده برای ارتباط اطلاعات 09128729745
شنبه 10 آبان 1393 12:11 ب.ظ
خدا جزای خیر بهتون بده شکرا جزیلا
چهارشنبه 23 مهر 1393 11:37 ق.ظ
باسلام
لطف میکنید فاصله ی چاه ارت با ساختمان محل احداث چقدر میباشد.
جمعه 20 تیر 1393 07:25 ب.ظ
با سلام و تشکر بابت مطالب مربوط به سیستم ارت ، اضافه میکنم در نزدیکی چاه ارت اگر درخت باشد ، نمک باعث نابودی درخت میشود که بایستی برای آن فکری کرد.
با تشکر ، موفق باشید.
شنبه 7 تیر 1393 04:39 ب.ظ
فروش پودر رسانا و مواد کاهندهبدون نیازبه آب
چهارشنبه 7 اسفند 1392 02:16 ب.ظ
سلام یهسوال دارم خاموت چیه و چه کاربردی توی برق داره؟؟؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
همکاری با ما
گروه برق ساختمان آماده همکاری در پروژه های ساختمانی می باشد.انجام پروژه های برق ساختمان با بهترین کیفیت تخصص ماست.
همراه: 09213531204کانال برق ساختمان

کانال تلگرام آموزش برق ساختمان

آموزش سیم کشی خانگی


آموزش جامع سیم کشی برق ساختمان

دانلود نرم افزار اتوکد الکتریکال
 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...